Dell PowerVault TL2000 Drive error - Dell Turkey Support - Dell EMC Teknik Destek - Dell Community

Dell PowerVault TL2000 Drive error

Dell EMC Teknik Destek

Dell EMC Teknik Destek
Dell EMC Destek Türkiye

Dell PowerVault TL2000 Drive error

This question has suggested answer(s)

İyi günler

Cihazın system status kısmında HE: drive broken: needs repair, Drive Broken Code: F3 01 SCD: 5 hatası alıyoruz. Drive status'da Exception F3 01 -  Ready yazıyor. Sizce sorunun kaynağı ne olabilir? Çözüm için öneride bulunursanız çok sevinirim.

All Replies
  • Merhabalar, garanti durumunu kontrol edebilmemiz amacı ile  özel mesaj bölümünden service tag  numarasını iletebilir misiniz lütfen?

Dell Teknik Destek 

Bizi takip edin @DellDestekPro

• Merhabalar,

Gönerdiğiniz loglarin analizi sonucunda ,

Aldığınız   Drive Broken Code: F3 01 SCD: 5 hatanın kaynağını ve çözümü için önerilen aksiyon planını paylaşıyoruz:

Aldığınız hatanın nedeni sistemde kullanılan karttuşların ve temizleme karttuşunun eski olmasından kaynaklanmaktadır.

->Sistemde ki karrtuşlar en fazla 200 defa 'Load ' olması gerekmektedir . Sizin durumunuzda >200 den fazla  (altta ki loglarda ki  "Loads"  bölümü )

->Kullanılan temizleme karttuşu eski ve otomatik temizleme seçeneği disabled durumunda görünmektedir

En fazla 50 defa Load önerilmektedir

Önerilen aksiyon planı:

1. Karrtuşları yenilemeniz
    2. Temizleme Karttuşunu yenilemek ve yeni karttuşu ile temizlemek
    3. Sistem ve disklerin firmware versiyonunu güncellemeniz. En son versiyonlara dell.com.tr sitesinden , sisteminizin service tag numarasını girerek ulaşabilirsiniz.

Mutlu Günler Dileriz

Dell Teknik Destek 

• Bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum. Teyp Kütüphanesinin drive unit'inde her hangi bir donanımsal bir arıza yoktur değil mi? Yani kartuşları yenilediğimizde ve firmware güncellemesi yaptığımızda sorun düzelmiş mi olacak?

• Log analizi sonucunda donanın sorunu tespit edilmemiştir. Önerilen aksiyon planını uyguladıktan sonra sorun devam ediyorsa tekrardan bizimle iletişime geçmenizi rica ederiz.

Dell Teknik Destek 

• Firmware güncellemesi için cihazın service tag numarası ile arama yaptığımda bir firmware paketi indirdim. TL2000\TL4000 Firmware Package A24. Paketin içinde Library ve Drive olarak 2 farklı firmware mevcut. Cihazın web arayüzünden drive identity kısmına baktığımda drive'ın üreticisi olarak IBM ve model olarak da ULT3580-TD4 görünüyor. Dell support sayfasından indirdiğim güncel firmware paketinin içindeki drive ile ilgili firmware bu drive'a mı ait yoksa drive'ın firware'ini IBM in sayfasından mı indirmem gerekiyor?

• Merhabalar,

Sizin sisteme uygun olan firmware için direkt link : downloads.dell.com/.../TL2K4K_A24_ZPE.exe

Firmware detayları:

www.dell.com/.../DriversDetails

Hatırlatmak isteriz ki aldığınız hatanın asıl kaynağı kullanılan eski karttuşlar

Mutlu Günler Dileriz

Dell Teknik Destek 

• Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Linkini vermiş olduğunuz firmware dosyasını indirdim, paketten farklı dosya çıktı. Bir tanesi Library-D70 ve bu dosyayla (D.70.fbi) cihazı firmware'ini, Library firmware upgrade kısmından güncelledim. Diğer dosyada  Drive ile ilgili firmware'in bulunduğu ve LTO4_HH_G361_Dell klasörünün altında yer alan LTO4_G361.fcp_hh_d.ro adlı bir dosya var. Bununla Dirive firmware uğgrade işlemi yapmak istediğimde ekteki hata mesajı ile karşılaştım. Sizce bu hata mesajının sebebi ne olabilir?

• Aldığınız hatanın nedeni kullandığınız drive ların eski olmasından kaynaklanıyor. Drive güncellemesi için  downloads.dell.com/.../TL2000_TL4000_A20_ZPE.exe  deneyebilirsiniz.  A20 firmware pack indirmelisiniz /  C7QH sizin drive için en güncel versiyon

Son durumu bize iletebilir misiniz?

Dell Teknik Destek 

• Göndermiş olduğunuz linkten Drive ile ilgili güncel firmware'i indrip yükeldim, versiyon olarak C7QH oldu. Library firmware versiyonu da d70/3.20e oldu. Bu haliyle hem library hem de drive güncel firmware'lere yükseltilmiş oldu.

Load süresi geçen kartuşları ve temizleme kartuşunu çıkarttım, yeni bir temizleme kartuşu ile load süresi dolmamış iyi durumdaki kartuşları taktım, cihazı reboot ettim ama hala ekte ekran görüntüsünü gönderdiğim drive broken hatasını alıyoruz. Bundan sonra nasıl bir yol izlemeliyiz? 

• Sistemden yeni log alarak daha önce sizin için oluşturduğumuz fileexchanger hesabına yükleyebilir misiniz?

Dell Teknik Destek 

• Az önce yükledim :)

• Merhabalar,

Loglar için teşekkürler.

Daha önce uygulanan işlemlere rağmen  hatanın devam etmesi  Tape Library içinde ki drive ile ilgili donanım sorunu olabileceğini gösteriyor.

Son  olarak Tape Library yi L restart etmenizi öneriyoruz.

Hata devam ettiği taktirde yeni drive satın almalısınız.

Şu anda kullandığınız  LTO4 Full Height FC çok eski olduğundan satışı mevcut değil. Çözüm ortaklarımızla iletişime geçerek LTO5/6/7 temin edebilirsiniz

Mutlu Günler Dileriz

Dell Teknik Destek 

• Iyi günler Arızalanan tape drive yerine yenisini satin aldık. Arızalı olanı çıkartıp yerine yeni olanı taktık. Web arayüzü ile bağlandığımızda Status Ready görünüyor yani drive ile ilgili bir bağlantı sorunu yok ama kullandığımız Arcserver Backup yazılımı içinde hiç bir şekilde kartuş formatlama, slime, yazma vb işlemleri yapamıyoruz. Format ya da Silme işlemi yapmak istedi

ğimizde aşağıdaki hata mesajını alıyoruz. Bunu hem eski hem de yeni yani hiç kullanılmamış kartuşlarda da yapıyor. Drive ve Tape Library’nin güncel firmware bilgileri de aşağıdaki tablodaki gibi. Yeni drive’ın tape ünitesi ile kullanılabilmesi için bilmediğimiz bir işlem mi yapmamız gerekiyor?

• Merhaba ,

Sistemden logları alarak özel bize iletebilir misiniz?

"Use rich formatting" opsiyonunu seçerek logları yükleyebilirsiniz

Teşekkürler

Dell Teknik Destek